Make your own free website on Tripod.com

haber_bar.jpg (5183 bytes)

Başkanın Kaleminden     Urla'ya Tanju Okan'ın Heykeli Dikildi   Urla'da 280 ton çöp toplandı.    

 

Başkanın Kaleminden
baskan3.jpg (18294 bytes)URLALIYA HİZMET ETMENİN ONURSAL YÜKÜMLÜLÜĞÜYLE

Güneş ve doğa tüm cömertliğini Yarımada’ya olduğu gibi Urlamız’a da sunmuştur. Doğum yeri olan Urlamız’da Yarımada insanının kucaklaşıp, binlerce çocuğumuzun ve gencimizin dostluk kurup barış mesajları verdiği Yarımada Oyunları’nı 2001 yılında Urla’da yapıyoruz. Bu yıl Özdere 2000’de, misafirperverliğiyle sonsuz kıvanç duyduğum sevgili meslektaşım Özdere Belediye Başkanı Haldun Ertok’tan Yarımada Oyunları bayrağını devralmanın Urla’nın gelecek kuşakları adına onurunu taşıyorum. Başta Yarımada Oyunları Genel Sekreteri Sayın Yüksel Karpınar olmak üzere tüm eğitimci arkadaşlarıma, Urla’yı temsil edenlere teşekkür ediyorum.

Hemşehrimiz olmasından onur duyduğumuz ve sanatçılığı ile Türkiye’ye mal olmuş Tanju Okan’ımızı çok sevdiği deniz ve Urla’yla buluşturmanın sevinci içindeyim. Tanju Okan’ın heykelini, adını taşıyan İskele’deki parkta yüreklerimizde olduğu gibi ilçemizin havasında, sokağında yani yaşantısında ölümsüzleştirdik. Açılışta yalnız bırakmayan ve katkı koyan Okan hayranlarına ve dostlarına şükranlarımı sunuyorum.

Doğa ve güneş Urla’ya sunduğu cömertliğe rağmen, sahillerimizde gördüğümüz kirli görüntülerle ne kadar istismar ettiğimizin farkına varıyoruz. Bir ayı aşkın süredir belediye personeli arkadaşlarımız ve kadın meclisimizle birlikte her Cumartesi günü sahillerimizi temizlemeye çalışıyoruz. Yaşamaya doyum olmayan Urlamız’ın doğasına, güneşine ve gelecek kuşaklara borcumuzu yerine getirmeye gayret ediyoruz. Tüm hemşehrilerimizi bu mutlu gayretimizi paylaşmaya davet ediyorum.

Gayretlerimizin yanında vatandaşlarımızın yaşadığı yere sorumluluğu kaçınılmazdır. Belediyemizin kendi gelirlerinin yanında devletten aldığı pay belediyeciler açısından önemli yer tutar. Bu pay o yörenin nüfussal rakamlarıyla orantılıdır. Nüfusa göre pay da diyebiliriz kısaca. Oysa sahil kesimleri dediğimiz turistik bölgelerde bu uygulamaya pek çakışmayan gerçekler vardır. Halk dilinde sayfiyeci de denilen, benim ise kış aylarında fahri, yazın ise asıl hemşehrilerimizin yaşadığı bir ilçe olmamız bir gerçektir. Urla’mızın yaz ve kış aylarındaki nüfus oranlarının çıkmazını tahmin edebilirsiniz sanırım. Kışın 30 bin civarında hemşehrisine organize olmuş bir hizmet kadrosu ve yazın ise 100 bini aşan hemşehriye hizmet anlayışı bu olayın ayrı bir boyutudur. Bu anlamsız oranlama tabii ki şimdiye kadar tüm nüfus sayımlarının kış aylarına rastlamasından kaynaklanmaktadır. Bu da payın zaten imkan içerisinde yüzen metropol ilçelerine aktarılması demektir.

Yazın cömertliğini sunan güneşi ve doğayı paylaşmanın, aynı havayı solumanın ve aynı duyguları taşımanın mutluluğunu duyduğum hemşehrilerimin konu üzerindeki hassasiyetimi, Urla’ya hizmet etmenin onurlu yükümlülüğü olarak algılayacağı inancındayım. 22 Ekim 2000 tarihinde yapılacak nüfus sayımında Urla’daki ikametgahlarında sayılma sorumluluğu taşıyacakları inancıyla teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

 

Urla'ya Tanju Okan Heykeli Dikildi
urla0047.jpg (5809 bytes)Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu’nun yaptırdığı Tanju Okan Heykeli, ölümünün 5. Yıl dönümünde Urla’ya dikilerek anıldı.

Oğlu Tansu Okan’ın da katıldığı anma töreni Urla İskele’deki kabri başında başladı.

Kabrine çiçek konulması ve duaların ardından konuklar ve sevenleri Urla İskele Mahallesinde evine ikiyüz metre uzaklıktaki Tanju Okan Parkı’na geçti. Parka dikilen 2 metre 30 cm. boyundaki heykel açılışı törenine geçildi. Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu ve Tansu Okan’ın açılışını yaptığı heykeli, heykeltraşlar Zafer Dağdeviren ve Derya Arsoy yaptı. Urla Kaymakamı Ali Kamil Başıhoş, Kınık Kaymakamı Mustafa Harputlu, Balçova Belediye Başkanı Ali İhsan Ülker, Foça Belediye Başkanı Ercan Küçükkaya, Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, Meclis Üyeleri, Okan’ın yakınları, hayranları ve Urlalılar katıldı.

Urla Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, “Biz Tanju Okan’ın heykelini zaten kalbimize dikmiştik. Şimdi çok sevdiği İskele’ye dikmekten gurur duyuyoruz” dedi.

Tansu Okan ise “ 4 , 5 yıldır babamın unutulmaması için neler yapabilirim diye düşünüyordum ama değerli Belediye Başkanımız Selçuk Karaosmanoğlu yapılabilecek en güzel şeyi, babamın heykelini yaptırdı. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tanju Okan’ın denize bakan heykelini Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu ve Tansu Okan açtı. Karaosmanoğlu kurdeleyi keserken “Tanju Okan’ın çok sevdiği Urla’yı görmesini sağlıyoruz” dedi.

 

 

URLA’DA 280 TON ÇÖP TOPLANDI
Urla’da temizlik kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu tarafından başlatılan ve bir aydır sürdürülen kampanyada 280 ton çöp toplandı. Şimdiye kadar Çeşmealtı’ndan Zeytinalanı’na kadar temizlenen ve toplam 40 kilometre uzunluğunda olan tüm Urla sahilinin temizleneceği kampanyada şu ana kadar 280 ton civarında çöp toplandı. Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu da temizlik çalışmalarına bizzat katılarak kampanyaya destek verdi. Başkan Karaosmanoğlu çevre haftası nedeniyle, Urla’nın sahillerinin ve mahallelerinin temizlenmesi için başlatılan kampanyanın bir aydır devam ettiğini belirterek her hafta Cumartesi günleri bir ekibin mahalleleri bir ekibin de sahilleri temizlediğini söyledi. Temizlik çalışmalarının yanı sıra Urla Belediyesi Park ve Bahçeler birimi tarafından da gerekli yerlerin çimlendirildiğini kaydeden Karaosmanoğlu “Temiz bir Urla yaratmak için başlattığımız kampanya periyodik aralıklarla devam edecektir. Herkesin bu kampanyaya elinden geldiğince yardımcı olmasını istiyoruz. Urla’ya gelen konukların cennet Urla’yı görmesi gerekiyor. Arzu ettiğimiz temiz ve yeşil Urla için hep birlikte kampanyaya destek verelim” dedi.

Torbalarla ve kamyonetlerle taşınan tonlarca çöp toplama kampanyasına, Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Belediye personeli, Belediye Kadın Meclisi Üyeleri ve Urla halkı katıldı. Temizlik kampanyası önümüzdeki yaz süresince de devam edecek.

                                                                  Sayfa Başı